VoLTE

LTE veya VoLTE üzerinden , Skype ve Vonage gibi Internet ses uygulamalarının geniş bant bağlantısı üzerinden sesli çağrıları desteklediği hizmettir. Özetle,  sesin bir veri ağına binen başka bir uygulama olmasını sağlar. Yeni protokol, cep telefonu servisinize ve numaranıza daha hızlı, daha iyi sesli çağrılar ve hatta görüntülü sohbet bile getirebilir.

VoLTE nedir?

LTE Üzerinden Ses veya Uzun Süreli Evrim Üzerinden Ses anlamına gelir. Yeni nesil ya da sözde 4G kablosuz ağların çoğu, Uzun Süreli Evrim teknolojisini kullanır.

LTE üzerinden ses, bir LTE ağı üzerinden sesli çağrıları desteklemek için gerekli standartlara dayalı bir teknolojidir.

Neden gereklidir?

Bu teknoloji esas olarak LTE’nin sadece bir veri ağ teknolojisidir.

2G ve 3G gibi önceki hücresel ağlar, temel olarak sesli arama bağlantılarını içerecek şekilde temel olarak “tünellenen” yöntemlerle sunulan ve daha sonra hücresel veri desteğini ekleyen, sesli çağrıları taşımak üzere tasarlandı.

LTE ağı etrafa çevirir ve tüm iletişim için İnternet Protokolü paketlerini kullanır. Bu nedenle, geleneksel sesli arama teknolojisini desteklemez, bu nedenle LTE Üzerinden Ses için yeni bir protokol ve uygulamalar gereklidir.

4G LTE telefonum var. LTE henüz sesi desteklemiyorsa nasıl sesli arama yapıyordum?

Bu kadar gizli olmayan sır, servis sağlayıcısından bağımsız olarak, bugün piyasadaki her “4G” telefonun 3G ve daha eski hücresel ağlarda sesli çağrıları desteklemek için daha eski bir devre içermesidir. Dolayısıyla, kablosuz veri için yeni 4G ağını kullanıyor olsanız da, tüm çağrılarınız, her zaman olduğu gibi, şu anda eski hücresel ağlarda ilerlemektedir.

Canlı yayında VoLTE bana ne ifade edecek?

VoLTE telefona geldiğinde bunu bile bilmiyor olabilirsiniz, çünkü teknoloji muhtemelen “telefon” uygulamanızın arkasındaki hizmet haline gelecektir. Kullanıcıların aynı anda veri uygulamalarını konuşup çalıştırmasına izin verecek, şu anda bazı telefonlar için bir sorun.

Ses iletişimim VoLTE ile geliştirilecek mi?

Bu, yeni teknolojinin vaadinin bir parçasıdır. Veri ağı, bant genişliğinin daha verimli kullanılmasına olanak sağlıyor. Bu yüzden operatörler, VoLTE donanımlı cihazlara ve ağlara yüksek tanımlı ses ve görüntülü sohbet gibi özellikler getirme seçeneğine sahiptir.

Servis sağlayıcılardan henüz bir başvuru yapılmadığı halde, VoLTE ayrıca taşıyıcıların sesli, görüntülü görüşme ve mesajlaşmayı doğrudan telefon numaranıza bağlamasına izin vermeli. Bu iletişimleri daha iyi entegre ve kullanımı daha kolay hale getirmelidir.

Ayrıca, hücresel sağlayıcılara, şu anda bir veri bağlantısı üzerinden ses ve görüntülü iletişim sağlayan Skype, OoVoo ve FaceTime gibi üst düzey servislerle rekabet etmenin bir yolunu sunacak. Sağlayıcılara rekabet avantajı sağlayabilir, çünkü abonenin konumu, cihaz türü ve fatura bilgileri gibi öğeleri izleyen taşıyıcı ağ ile sıkı bir entegrasyona sahip olacaktır.