Siyanür

Cinayet gizemleri ve casus romanları genellikle hızlı etkili bir zehir olarak siyanür içerir, ancak bu toksine günlük kimyasal maddelerden ve hatta genel gıdalardan maruz kalabilirsiniz. Hiç siyanürün nasıl zehirlendiğini ve öldürdüğünü, zehirli olmadan önce ne kadar sürdüğünü ve bir tedavi olup olmadığını merak ettiniz mi? Bilmen gerekenler.

Siyanür Nedir?

“Siyanür” terimi, bir karbon-nitrojen (CN) bağı içeren herhangi bir kimyasal anlamına gelir. Birçok madde siyanür içerir, ancak hepsi ölümcül zehirler değildir. (NaCN), (KCN),  (HCN) ve  (CNCl) öldürücüdür, ancak nitriller adı verilen binlerce bileşik, siyanür grubunu içerir, ancak toksik değildir. Aslında, citalopram (Celexa) ve simetidin (Tagamet) gibi farmasötik olarak kullanılan nitrillerde siyanür bulabilirsiniz. Nitriller tehlikeli değildir çünkü metabolik bir zehir gibi davranan grup olan CN iyonunu serbest bırakmazlar.

siyanur

Siyanür Nasıl Zehirler?

Özetle; hücrelerin, enerji molekülleri yapması için gerekli olan oksijeni kullanmasını önler.

Siyanür iyonu, CN-, hücrelerin mitokondrilerinde sitokrom C oksidaz içindeki demir atomuna bağlanır. Geri dönüşümsüz bir enzim inhibitörü olarak görev yapar ve sitokrom C oksidazın işini yapmasını engeller, bu da aerobik hücresel solunumun elektron taşıma zincirindeki elektronları oksijene iletmektir. Oksijen kullanma yeteneği olmadan, mitokondri enerji taşıyıcı adenosin trifosfat (ATP) üretemez. Kalp kas hücreleri ve sinir hücreleri gibi bu enerji formunu gerektiren dokular hızla tüm enerjilerini harcarlar ve ölmeye başlarlar. Yeterince sayıda kritik hücre öldüğünde, ölürsün.

Maruz Kalma

Bir zehir veya kimyasal savaş ajanı olarak kullanılabilir, ancak çoğu insan, istem dışı olarak buna maruz kalır. Maruz kalmanın bazı yolları şunlardır:

 • Manyok, lima fasulyesi, yucca, bambu filizi, sorgum veya badem yemek
 • Elma tohumları, kiraz taşları, kayısı çukurları veya şeftali çukurları yemek
 • Sigara içmek
 • Yanan plastik
 • Yanan kömür
 • Bir evin yangın dumanının teneffüs edilmesi
 • Yapay tırnakları çıkarmak için kullanılan asetonitril bazlı ürünler
 • İçme suyu, yemek yeme, toprağa dokunma veya kontamine olan havayı solumak
 • Rodentisit veya diğer siyanür içeren pestisitlere maruz kalma

Meyve ve sebzelerde siyanür siyanojenik glikozitler (siyanoglikozitler) şeklindedir. Şekerler, bu bileşiklere, glikosilasyon işlemi yoluyla, serbest hidrojen siyanür oluşturma yoluyla bağlanır.

Birçok endüstriyel proses, bu kimyasalı içeren veya onu üretmek için su veya hava ile reaksiyona girebilen bileşikler içerir. Kağıt, tekstil, fotokimyasal, plastik, madencilik ve metalurji endüstrileri siyanür ile ilgilenebilir. Bazı insanlar siyanür ile ilgili acı badem kokusunu bildirir, ancak tüm zehirli bileşikler kokuyu üretmez ve tüm insanlar koklayamaz. Gazı havadan daha az yoğun olduğu için yükselecektir.

Zehirlenmesinin Belirtileri

Yüksek dozda bu gazın solunması, bilinç kaybına ve sıklıkla ölüme neden olur. Özellikle acil yardım sağlanırsa daha düşük dozlar hayatta kalabilir. Siyanür zehirlenmesinin belirtileri, diğer şartlar ya da kimyasalların herhangi birisine maruz kalma ile benzerdir, bu yüzden siyanürün nedeni olduğunu düşünmeyin. Her halükarda, kendinizi maruziyet nedenlerinden uzaklaştırın ve derhal tıbbi yardım alın.

Anında Belirtiler

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Zayıflık
 • Karışıklık
 • Yorgunluk
 • Koordinasyon eksikliği

Daha Büyük Doz veya Daha Uzun Pozlama Belirtileri

 • Düşük kan basıncı
 • Bilinçsizlik
 • Konvülsiyon
 • Yavaş kalp hızı
 • Akciğer hasarı
 • Solunum yetmezliği
 • Koma

Zehirlenmeden kaynaklanan ölüm genellikle solunum yetmezliği veya kalp yetmezliğinden kaynaklanır. Bu kimyasala maruz kalan bir kişi, Prusya mavisinden (CN iyonuna demir bağlama) yüksek oksijen seviyelerinden veya koyu veya mavi renklerden kiraz kırmızısı bir cilde sahip olabilir. Ayrıca, cilt ve vücut sıvıları bir badem kokusu verebilir.

Ne Kadar Öldürücü?

Ne kadar çok fazla maruz kalma, doz ve maruz kalma süresine bağlıdır. Solunan siyanür, sindirilen siyanürden daha büyük bir risk oluşturur. Cilt teması, DMSO ile karıştırılmadığı sürece, endişe verici bir konu değildir (bileşik DMSO ile karıştırılmadığı sürece), bir kısmının yanlışlıkla yutulmasına yol açabilir. Kaba bir tahmin olarak, ölümcül doz kesin bileşiğe ve diğer birkaç faktöre bağlı olduğundan, yaklaşık yarım gram siyanür siyanür 160 kiloluk bir yetişkini öldürecektir.

Bilinç kaybı, ardından ölüm, yüksek dozda siyanürün solunmasından birkaç saniye sonra meydana gelebilir, ancak daha düşük dozlar ve sindirilen siyanür, tedavi için birkaç saate birkaç saat sürebilir. Acil tıbbi müdahale önemlidir.

Zehirlenme İçin Bir Tedavi Var mı?

Ortamda nispeten yaygın bir toksin olduğu için, vücut az miktarda olanı detoksifiye edebilir. Örneğin, bir elma tohumunu yiyebilir veya sigara dumanındaki siyanüre dayanabilirsiniz.

Bu kimyasal bir zehir veya kimyasal silah olarak kullanıldığında, tedavi doza bağlıdır. Yüksek dozda inhale siyanür, herhangi bir tedavinin etkili olabilmesi için çok hızlı bir şekilde öldürücüdür. Solunan sianür için ilk yardım, kurbanı temiz havaya çıkartıyor. Siyanürün sindirilmesi veya düşük dozlarda inhale siyanür, siyanürü detoksifiye eden veya ona bağlanan antidotlar uygulanarak karşılanabilir. Örneğin, doğal vitamin B12, hidroksokobalamin, idrarla atılan siyanocobalamin oluşturmak için siyanür ile reaksiyona girer.

Amil nitrit inhalasyonu, siyanür kurbanlarında ve aynı zamanda karbonmonoksit zehirlenmesinde nefes almasına yardımcı olabilir, ancak birkaç ilk yardım kiti artık bu ampulleri içerir.

Koşullara bağlı olarak, felç olmasına rağmen, karaciğer hasarı, böbrek hasarı ve hipotiroidizm mümkün olsa da tam iyileşme mümkün olabilir.