Sitrik Asit

sitrik asit

Sitrik asit (SA), evinizde hiç farketmemiş olabileceğiniz en yaygın bileşenlerden biridir. Güzellik ürünleri, işlenmiş gıdalar ve hatta temizlik maddeleri arasında, SA pratikte her yerdedir. Durum böyle olunca, bu neredeyse evrensel maddenin sağlıklı veya zararlı olup olmadığı sorusu akla geliyor. Marketten bir yürüyüşe çıkın ve farklı amaçlar için de olsa hemen hemen her koridordaki organik bileşiğin farkına varacaksınız. Daha yakından bir göz atalım ve SA konusunda ne kadar endişeli olacağımızı görelim.
Sitrik Asit Nedir?

Sitrik asit uzun süredir var. Aslında, kayıtlar, 8. yüzyılda ilk koruyuculardan biri olarak kullanıldığını göstermektedir. Ancak, 18. yüzyıla kadar olan bilimsel topluluk, bileşiği doğru bir şekilde izole edip tanımlayamadı. O zamandan beri SA, tıp ve gıda endüstrileri tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Eleştirmenler olsa da, sitrik asit tüketimimizi yavaşlatmamız gerektiğini söyleyen veriler hala yetersiz. Bununla birlikte, endişenin nereden kaynaklandığını anlamak zor değil. Çoğu rakip SA’yı doğal haliyle eleştirmese de, tutuklamaları tipik olarak yapay üretimlerine dayanıyor.

Doğal haliyle, sitrik asit oksijene bağlı tüm yaşam formlarında, özellikle de turunçgil meyvelerinde bulunabilir. Bununla birlikte, bilim adamları SA üretimini 1917’de bir siyah küf kullanarak sentezlemenin bir yolunu keşfettiler. Evet, küf.

Üretimi

sitrik asit

1893 yılında C. Wehmer, Penicillium küfünün şekerden SA üretebileceğini keşfetti. Bununla birlikte, 1. Dünya Savaşı İtalyan narenciye ihracatını engellemeden mikrobik sitrik asit üretimi endüstriyel olarak önemli olmamıştır. 1917’de, Amerikan gıda kimyacısı James Currie, Aspergillus niger küfünün bazı suşlarının verimli sitrik asit üreticileri olabileceğini keşfetti ve Pfizer, bu tekniği kullanarak iki yıl sonra endüstriyel seviyede üretime başladı.

sitrik asit olusumu
Sukrozdan SA Elde Edilmesi

Günümüzde kullanılan sitrik aside hala en büyük endüstriyel yol olan bu üretim tekniğinde, Aspergillus niger kültürleri SA üretmek için sukrozla beslenir. Küf, elde edilen çözeltiden süzüldükten sonra, sitrik asit, sülfürik asit ile muamele edilerek rejenere edilen kalsiyum sitrat tuzu verecek şekilde kireçle (kalsiyum hidroksit) çökeltilerek izole edilir.

Alternatif olarak, SA bazen fermantasyon çorbasından, organik baz trilaurylaminin bir hidrokarbon çözeltisi ile sıvı-sıvı ekstraksiyonu ile izole edilir, ardından organik solüsyondan su ile tekrar ekstraksiyon yapılır.
Yıllık SA üretimi yaklaşık bir milyon tondur ve sitrik asidi, dünyadaki en yüksek üretim seviyesine sahip fermantasyon ürünlerinden biri yapar (Soccol vd., 2003). Toplam SA üretiminin yaklaşık% 70’i gıda endüstrisi tarafından tüketilir, geri kalanı ise deterjan, ilaç ve kozmetik gibi gıda ile ilgili olmayan ürünlere eklenmektedir.

Sitrik Asit Döngüsü

Krebs döngüsü olarak da bilinen sitrik asit döngüsü, canlı hücrelerin hücresel solunum yoluyla enerji ürettiği temel süreçtir. Size bir biyoloji dersi vermeyi denemeden, 8 aşamalı süreç, tüm oksijene bağımlı organizmalar tarafından tüm gerekli fonksiyonlarını yerine getirmek için enerji üretmek için kullanılan bir dizi kimyasal reaksiyondur. Proses, proteinlerden, yağlardan ve karbonhidratlardan türetilen asetatın karbon dioksit ve ATP’ye oksitlenmesi ile başlar.

kreb
Temel Bilgiler
Krebs Döngüsü(Sitrik Asit Döngüsü)
Krebs Döngüsü(Sitrik Asit Döngüsü)

Sitrik Asit Kullanımları

Dünyanın sitrik asidinin çoğunluğu, yiyecek ve içeceklerde, esas olarak bir tatlandırıcı veya koruyucu madde olarak bulunur. Tüm büyük uluslararası gıda düzenleme kurumları tüketim için SA’yı onaylamış olsalar da, çoğu pratikte evrensel mevcudiyetinde endişe duymaktadır. Benzer şekilde, birçoğu, aynı bileşenin, içeceğinin tadına bakmak ve sobalarını temizlemek için kullanıldığı gerçeğinden rahatsızlık duymaktadır.

Bir temizlik maddesi olarak, sitrik asit kokusu için ve köpüklü bir kıvam sağlamak için kullanılabilir. Aynı şekilde, SA, dikkat çekici bir emülsifiye edici ajandır ve sabun ve deterjanlarda oldukça etkili bir bileşendir. Genel olarak, birçok temizlik malzemesi, mineral tortularını gidermek, mikropları öldürmek ve pH seviyelerini azaltmak için organik bileşiğe güvenir.

Ek olarak SA, vücuda, böbrek taşları gibi çeşitli rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilecek uygun pH seviyelerinin korunmasında yardımcı olur. Benzer şekilde, SA’nın özellikle beyin ve karaciğerde hücresel düzeyde iltihabı azalttığı bulunmuştur. Ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri, kalp fonksiyonlarının düzgün çalışmasına ve cilt hücrelerinin yeniden büyümesine yardımcı olabilir.
Bununla birlikte, evrensel bileşik farmasötik endüstrisinde çok farklı bir kullanım alanı kazanmaktadır. Birçok biyoteknoloji ve ilaç şirketi, uçucu arıtma işlemleri sırasında ekipmanlarının korozyonunu önlemek için sitrik aside güvenmektedir. Ek olarak, birçok ilaç ana bileşenlerinin biyoyararlanımını arttırmak için SA ekler.

Sağlık üzerindeki etkisi açısından, risklerin ödüllere göre daha ağır basacağını iddia etmek zor. Sitrik asit, çevresel kirleticilerin ve riskli bağışıklık sisteminin etkileriyle mücadelede önemli bir rol oynayan doğal olarak ortaya çıkan antioksidanlardan biridir. Antioksidanlar serbest radikalleri hedef alır, kardiyovasküler sağlığı teşvik eder ve hatta kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak

  • Sitrik asit, en sevdiğiniz yiyecekler, güzellik ürünleri, temizlik maddeleri ve ilaçlar dahil neredeyse her yerdedir.
  • Antikoagülan, mantar ilacı, lezzet verici, koruyucu, bakterisit, emülgatör, doğal pestisit ve şelatlama maddesi olarak etkili kullanımı sayesinde CA çok yaygındır.
  • Sitrik Asit, tüm oksijene bağlı organizmalarda doğal olarak bulunur ve Krebs döngüsünde oluşturulan hücresel enerji üretiminin temel bir bileşenidir.
  • Her ne kadar bazı insanlar sitrik aside alerjik reaksiyonlar gösterse de, semptomlarının üretim miktarından kalan miktarlarda siyah küf veya mısırdan kaynaklanabileceğine inanmak için sebep vardır.

Ayrıca bakınız ; Koruyucular

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.