SEO Nedir?

seo

Basit bir ifadeyle, SEO, pazarlamacıların bir web sitesini ve içeriklerini Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları tarafından “ulaşılabilir” kılmak için kullandıkları en iyi uygulamalar, metodolojiler ve yazılım araçları koleksiyonudur. Kodlama dilleri veya web tasarımı gibi teknik beceriler kadar açık olmasa da, arama motoru optimizasyonu web ile ilgili hemen hemen her rol için çok önemli bir beceridir.

Organik Trafiğe Odaklanma

Herhangi bir web sitesinin amacı kullanıcıları çekmek ve bilgi iletmek, bir ürün veya hizmeti satmak veya gelecekteki pazarlama fırsatları için iletişim bilgilerini toplamaktır. Bazı web sitesi ziyaretçileri sosyal medyadan, ücretli reklamlardan veya pazarlama e-postalarından gelmekle birlikte, başarılı bir web sitesi de kendi aramaları yoluyla sitenize “giren” ziyaretçilere ihtiyaç duyar.

seo trafik

“Organik trafik”, bir siteyi bir arama motoru sorgusu sonucu (veya “Googling”) kullanarak ziyaret eden kullanıcılar için kullanılan pazarlama terimidir. Birisinin Google arama çubuğuna “SEO nedir ve nasıl çalıştığını” yazdığını, bu makaleyi arama sonuçlarında gördüğünü ve okumak için bağlantıyı tıkladığını varsayalım. “Organik” bir ziyaretçi olarak sayılırlar.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO’nun arkasındaki temel kavramı anlamak bir şeydir, ama nasıl çalışır?

SEO çoğunlukla iki strateji etrafında döner:

  • Site mimarisini optimize etme (bir web sitesinin gerçek kodlaması ve tasarımı)
  • Site içeriğini optimize etme (satış sayfalarının metni, blog gönderileri, ürün açıklamaları vb.)

Arama trafiği eğiliminizi mümkün olan en yüksek oranda yukarı doğru görmek için her ikisine de en iyi uygulamaları uygulamanız gerekir.

çalışma

Site Mimarisi

Site mimarisi optimizasyonu şunları içerebilir:

  • Bir sitenin genel kullanıcı deneyimini iyileştirme (içeriğinizi kullanıcıların bulmasını ve etkileşim kurmasını kolaylaştırması) – bu, arama motorlarının sıralamasını artıran, diğer sitelerin tekrar ziyaretlerini ve bağlantılarını teşvik eder.
  • İçeriğinizdeki dahili bağlantıların diğer alakalı ve faydalı malzemelere yol açtığından emin olun; bu da, kullanıcıları sitenizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik eder; bu da olumlu bir sıralamaya karşılık gelir.
  • Site haritası oluşturma – sayfalarınızın altbilgisindeki kategoriler ve bağlantılar topluluğu, bir siteyi arama motorları tarafından daha endekslenebilir (veya “erişilebilir”) ve kullanıcılar için daha gezinilebilir hale getirir (bir SEO kazan-kazan).
  • Mobil kullanım dostu tasarım – kullanıcıların çoğu artık bir telefonda veya başka bir mobil cihazda web siteleri görüntülediğinden, Google, masaüstü bilgisayarda olduğu gibi küçük bir ekranda da kolayca görüntülenebilecek şekilde tasarlanmış siteleri ödüllendiriyor.

SEO İçerik

Mimari tweaks ile birlikte, sitenizdeki içeriği yazma, biçimlendirme ve sunma şekliniz de arama motoru sıralamanızı oluşturmanın ya da bozmanın bir parçasıdır. Örneğin, Skillcrush’ta makaleler yazarken, amacımız onları bilgilendirici, anlaşılabilir ve ilgi çekici hale getirmektir; ancak onları bulabileceğinizden de emin olmalıyız! Bu SEO gözüyle yazmak demektir.

içerik

İçerik SEO’su aşağıdakileri içerir:

Anahtar Kelime Araştırması – Keyword Research

Bu, sitenize trafik çeken arama motoru terimlerini (anahtar kelimeler) tanımlamak için Ahrefs ve Moz gibi yazılım programlarının kullanılmasını içerir. Ardından, bu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil etme (böylece arama motorları bunları seçer ve sıralamanızı geliştirir) dansıdır.

Anahtar kelime doldurma, kalite pahasına anahtar kelimelerle içeriği aşırı yükleme uygulamasıdır. Şunlar boyunca bir şeyler düşünün: “SEO anahtar kelimesi doldurma, seo anahtar kelimelerini doldurma anahtar kelimesidir.” SEO ile kötü, anahtar kelime doldurulmuş içeriğin değişmesinin sıralamaya değer olacağını düşünmenin cazibesi olabilir, ancak bu sadece durum.

Google gibi arama motorları, yıllar içinde anahtar kelime doldurulmuş içeriği ayıklamak için algoritmalarını değiştirdiler, kötü içerik (anahtar kelimeler içermesine rağmen) sonunda kullanıcıları uzaklaştıracak – SEO söz konusu olduğunda asla iyi görünmüyor. Anahtar kelime doldurma ve diğer tavsiye edilmeyen SEO stratejilerinin tehlikeleri hakkında daha fazla bilgiyi bu Moz makalesinde okuyabilirsiniz.

Sütun Sayfaları – Pillar Pages

Bir web sitesindeki bireysel SEO içerik sayfalarından daha iyi ne olabilir? Kullanıcıları içine alan ve onları bu sayfaların her birine yönlendiren büyük, optimize edilmiş şemsiye sayfa! Bir web sitesi, bir konunun farklı yönleriyle ilgili birkaç makale yazdığında, SEO konuşmasında “küme içeriği” olarak adlandırılır. Örneğin, siteniz JavaScript’te (“JavaScript nedir?”, “JavaScript Çerçevesi nedir?”, “JQuery nedir?”, Vb.) Bir dizi makale yayınladıysa, bu küme içeriği olur.

Bir sütun sayfası, sitenizdeki bu içeriğin tümünü birbirine bağlayan ve organik aramayı çekmek ve sitenizin arama motoru algoritmaları için konu yetkilisini geliştirmek için onu güçlü bir motora dönüştüren bir sayfadır. Gerçek bir örnek görmek için, kısa bir süre önce kendi blogumuzun web tasarım kümesi için bir sütun sayfası yayınladık.

Sütun sayfaları, küme içeriği konusunun tüm yönlerini kapsar, ancak bunu daha temel makalelere bağlantı veren küçük açıklamalarla yaparlar. Sütun sayfalarına bazen site trafiğini on kat arttırma kabiliyetlerinden dolayı 10x sütun sayfaları denir.

Bu Hubspot makalesi, sütun sayfaları konusunda daha da derinleşiyor.

layout

Tutarlı, kolayca gezilebilir sayfa mizanpajları — Page Layouts

Bu hiç akıllıca görünmeyebilir, ancak uzun bir yol kat edebilen küçük bir SEO ayarlamasıdır. Bir web sitesi için içerik oluştururken, okunabilirliği artıran bir içindekiler tablosu gibi özellikler eklemek önemlidir. Bu, ziyaretçileriniz tarafından her sayfada harcanan daha fazla zamanı teşvik eder ve ayrıca arama motorlarının sayfalarınızı dizine ekleyebilme özelliğini de geliştirir.

Benzer şekilde, içeriğinizin, net bir hiyerarşi izleyen başlık metni içeren bölümlere ayrılmış olmasına dikkat edin. Başlıklar için 1 metin, Bölümler veya konular için Başlık 2, Alt konular için Başlık 3, vb. Bu, kullanıcılar için site okunabilirliğini ve arama motorları için endekslenebilirliği artıran başka bir tekniktir.

Yoast SEO’nun bu makalesi, içerik başlığı hiyerarşisinin önemini yıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.