Santrifüj Pompa

Santrifüj pompa, bir veya daha fazla çarkı kullanarak sıvıları sistemden hareket ettiren dinamik pompalardır. Tasarım ve işletmelerinin basitliği ve etkinliği nedeniyle en yaygın pompa türleridir. En tanıdık oldukları için, diğer pompa türlerinden daha az maliyet gösterirler. Pozitif deplasmanlı pompalara kıyasla daha yüksek akış oranları ama daha düşük basınçlar sağlarlar.

Santrifüj Pompa Bileşenleri

Santrifüj pompalar, çark adı verilen bir dizi döner kanattan oluşur. Döner kanatlar tipik olarak bir mahfaza içerisinde kapatılır ve santrifüj kuvvetiyle bir sıvıya enerji vermek için kullanılır. Pompanın iki ana parçası vardır: bir pervane ve şaft içeren döner eleman, salmastra kutusu ve yataklardan oluşan sabit bir eleman.

mantık

 

Pompa Çalışma Prensibi

Santrifüj pompalar, bir pervane ve dairesel bir pompa gövdesi kullanarak, akışkanı hareket ettirmek için kinetik enerji kullanarak çalışır. Pompa, emişiyle sıvıyı çeken bir vakum oluşturulur. Pervane, sıvı ile birlikte hız üretir ve kasa sıvıyı pompadan boşaltır. Bu, pervanenin mahfazada dengelenmesi ve pervanenin ve mahfazadaki suyun kesilmesi arasında bir boşluk bırakılarak gerçekleştirilir. Karşı basınç olmadan sıvıyı zorlayarak santrifüj pompaları çok yüksek akış hızlarına ulaşabilir.

 

Santifüj Pompa Çeşitleri

Ayrıca bakınız; Santrifüj Pompa Çeşitleri.

türleri

 

Santrifüj pompalar üç etkiden birini kullanarak akış üretir: radyal akış, karışık akış veya eksenel akış. • Eksenel akış pompaları, yüksek akış ve düşük basınç ile karakterizedir. Sıvıyı, pervane şaftına paralel bir yönde, esas olarak bir tekne pervanesi ile aynı şekilde çalıştırarak kaldırırlar. Basınç, pervane kanatlarının itici etkisi ile tamamen oluşturulur.
Santifüj pompa
 • Radyal akış pompaları, yüksek basınç ve düşük akış ile karakterize edilir. Sıvıyı, pervane merkezi ve pervane kanatları boyunca, pompa miline dik açıda (radyal olarak) doğru hızlandırırlar. Basınç tamamen santrifüj kuvvetiyle geliştirilmiştir.
Santifüj pompa
 • Karma akış pompaları, tipik olarak orta akış ve orta basınçta, hem eksenel hem de radyal akış pompalarının özelliklerini içerir. Sıvıyı pompa milinden 90 ° ‘den daha büyük bir açıda itiyorlar. Basınç kısmen santrifüj kuvvetiyle ve kısmen de pervanenin kaldırma eylemiyle geliştirilir.
Santifüj pompa
 
 

Santrifüj Pompa Performans Özellikleri

Santrifüj pompa seçimi, akış hızı, kafa, güç ve verimlilik dahil olmak üzere birkaç temel özellik tarafından tanımlanır.

 
  • Akış oranı, pompanın tipik olarak galon / dakika (gpm) cinsinden ifade edilen sistem içinden sıvıyı hareket ettirebildiği hızı tarif eder. Bir pompanın nominal kapasitesi, uygulama veya sistem tarafından talep edilen akış oranına uygun olmalıdır.
  • Basınç, pompanın idare edebileceği veya üstesinden gelebileceği direnç birimi başına kuvvetin bir ölçüsüdür, bar veya psi cinsinden ifade edilir (inç kare başına pound). Tüm santrifüj pompalarda olduğu gibi, eksenel akış pompalarındaki basınç, pompalanan akışkanın özgül ağırlığına bağlı olarak değişir. Bu nedenle, pompa enerjisini bu şekilde tanımlamak için daha sık kullanılır.
  • Kafa, emme pompasının üzerindeki bir pompanın bir sıvıyı kaldırabileceği yüksekliğidir. Bu, ayakların (ft) veya metrelerde (m) verilen suyun kolon yüksekliği olarak ifade edilen, sıvının özgül ağırlığından bağımsız olan sistem direncinin (basınç) kısayol ölçümüdür.
  • Net pozitif emme kafası (NPSH), pompanın giriş durma basıncı kafası ve buhar basıncı kafası arasındaki farktır. Gerekli NPSH, pompa kavitasyonunu önlemede önemli bir parametredir.
  • Çıkış gücü; aynı zamanda su beygir gücü de denir, beygir gücü (hp) ile ölçülen, pompa tarafından akışkana aktarılan güçtür.
  • Fren beygir gücü de denen giriş gücü, pompaya verilmesi gereken güçtür.
  • Verim, giriş gücü ve çıkış gücü arasındaki orandır. Giriş gücünün ne kadar yararlı çalışıldığını tanımlamak için pompadaki enerji kayıplarını (sürtünme ve kayma) hesaplar.Santrifüj Pompa ile Pozitif Yer Değiştirmeli Pompalar Arasındaki Fark

ÖzelliklerSantrifüjPositif Yer Değiştirme
Etkili Viskozite AralığıViskozite arttıkça performans düşer.(Max. 200cp)Viskozite arttıkça etkinlikte artar.
Basınç toleransıAkış miktarı basınç değerine göre değişir.Akış miktarı basınç değişimlerine duyarlıdır.
Etkinlik, yüksek ve düşük basınçta azalır.Etkinlik, basınç arttıkça artar.
Emiş YatırmakGerekliGerekli değil
Akış SabitKesik kesik
Sıvı partiküllerne verilen hasarYüksekDüşük

Özet

Bir santrifüj pompası, bir sıvıya hız kazandırmak için dönüşü kullanan ve bu hızı akıma dönüştüren bir makinedir.

Her santrifüj pompa, bir pervane, bir muhafaza ve pervanenin gövdede dönmesini mümkün kılan mekanik komponentler grubundan oluşur. Pervane, bir sıvıya hız kazandırarak döner. Hız, gövdede basınca ve akışa dönüştürülür.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.