Pompa Çeşitleri

Merhabalar, bu yazımızda size pompa çeşitleri hakkında kısa, öz bilgiler vermeye çalıştık. Hatta bazı pompa çeşitlerine tıkladığınızda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda yorum bırakırsanız çok seviniriz. Şimdiden iyi okumalar. 🙂

Piyasada farklı tipte pompalar bulunmaktadır. Bu makale, her bir pompanın ana işlevlerini bilmenize yardımcı olacaktır. Pompanın tipi ve ayrıca seçimi esas olarak ihtiyacımıza bağlıdır. Uygulama temel olarak pompalamak istediğiniz sıvının tipini, akışkanı taşımak istediğiniz mesafeyi ve belirli bir zaman diliminde transfer etmek istediğiniz miktarı içerir. Ancak, ne tür bir pompa seçmeniz gerektiğinin doğru bir şekilde anlaşılması karmaşıktır. Ürünün seçimi, konumlayacağınız yere göre uygun olan tasarım ile de yapılabilir. Ürün, bir sistem içinde akışkanları ve bulamaçları bir noktadan diğerine taşımak için akış oluşturmak için kullanılan cihazlardır. Tasarım ve mekanizmalarına bağlı olarak kapsam ve fonksiyon bakımından geniş ölçüde çeşitlilik gösterirler. Bir uygulama için doğru pompanın seçilmesi, pompanın çalışması, bileşenleri, performans özellikleri, uygulamalarının anlaşılmasını ve analizini gerektirir.

2 ana kategoriye ayrılır: Dinamik ve Pozitif Yer Değiştirme.

Sınıflandırma
Sınıflandırma

Dinamik

Pozitif YerdeğiştirmeDinamik Pompalar

Santrifüj pompa

centrifugal-pumps

Basit çalışma prensibi ve nispeten ucuz üretim maliyeti nedeniyle, santrifüj pompaları dünyanın en çok kullanılan pompa tipidir.

Detaylı bilgi için bakınız : Santrifüj pompa

Nasıl çalışır?

Cihaz çalışırken akışkan basıncında, pompa girişinden çıkışına bir artış meydana gelir. Bu basınç farkı, sıvıyı sistem veya tesis içinden geçirir.

santrifuj nasil calisir

 

Dalgıç pompa

dalgic pompa

Suya daldırılmış pompalar (aynı zamanda yağmur suyu , kanalizasyon , septik pompalar olarak da bilinir) suya tamamen daldırıldığında da çalışabilir.

Detaylı bilgi için bakınız : Dalgıç

Nasıl çalışır?

Bu cihazlarda, sızdırmaz motor, pompa gövdesinde bulunan bir pervaneyi döndürür. Cihaz, pompalamak için çok büyük olan her şeyi filtreleyen bir giriş ekranı içerebilir. Pervane dönerken, basınç medyayı pompa girişine iter ve çark sıvıyı hızlandırır ve tahliye hattına zorlar. Bu cihazlar, havada çalışacak şekilde tasarlanmadıkları sürece tamamen su altında kalmaları önemlidir. Cihaz suya daldırıldığında, aletin doldurulması ihtiyacını ortadan kaldırır ve kavitasyonu önler.

submersible pumpPozitif Deplasmanlı Pompalar

Diyaframlı pompa

diyaframli pompa

İki ana tip diyafram pompası vardır: Hava ile çalışan ve Mekanik. Adından da anlaşılacağı gibi, hava ile çalışan diyaframlı pompalar, yalnızca tehlikeli ve zorlu ortamlar için uygun hale getirerek hava ile beslenirler. Bunlar ayrıca kimyasal transfer, yeraltı kömür madenlerinin sudan arındırılması, gıda üretimi veya pompalanan sıvının yüksek katı madde içeriğine, yüksek viskoziteye sahip olduğu yerlerdir.

Detaylı bilgi için bknz: Diyaframlı 

Dişli pompa

dişli

Bu cihazlar, titreşimsiz bir pompalama eylemi yaratmak için örgü içine giren ve çıkan dişlilerle sıvı aktarır. Yüksek basınçlarda pompalama ve yüksek viskoziteli sıvıları verimli bir şekilde pompalamada mükemmeldirler.

Nasıl çalışır?

İç ve dış dişli pompaları iki temel tip dişli cihazdır. Bu iki cihazın arasındaki ana fark, viteslerin yerleştirilmesi ve sıvının sıkıştığı yerlerdir.

dişli pompa nasıl çalışır

 

Peristaltik pompa

Peristaltik Pompa

Peristaltik pompalar, dozajlama ve harmanlama için düzenli bir akış oluşturur ve diş macunundan her türlü kimyasal maddeye kadar çeşitli sıvıları pompalayabilir. Su arıtma, kimyasal işleme , ilaç sektöründe ve gıda işleme endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alanda en iyi cihazları Watson Marlow firması üretmektedir. 

Detaylı bilgi için bakınız : Peristaltik pompa

Avantajları ;

  • Sıvı ile temas eden peristaltik pompanın tek kısmı borudur. Bu, sıvının ve pompanın sterilitesini korur.
  • Kendinden emişli peristaltik pompalar, işleme başlarken 8.8 m’ye kadar emme ile sıvı çekebilir. Diğer cihazlarda ise, kullanmadan önce pompa ve emiş hattını sıvı ile doldurmasını gerektirir ve bu da uygun olmayan ve aynı zamanda tehlikeli sızıntı veya kirlenme potansiyeli yaratabilir.
  • Nazik pompalama eylemi, düşük makaslama pompalama işlemi içeriğe zarar vermeyeceğinden, peristaltik pompayı hücreler ve büyük proteinleri işlemek için ideal hale getirir
  • Bazı peristaltik pompalarda bulunan değişken hız seçenekleri, dozlama uygulamaları için idealdir.
  • Sıvı, cihaz ile temas etmez, bu nedenle valfler, diyaframlar, contalar vs. gibi temizlenecek parça yoktur.
  • Tek yapmanız gereken boruyu temizlemektir veya değiştirmektir. Bu kolay boru değişimi, daha az bakım süreleri demektir.
  • Peristaltik pompada geri akış olayı yaşanmaz.

Nasıl çalışır?

 

Lobe Pompa

Lobe Pompa

Lobe pompaları üstün sıhhi kaliteler, yüksek verim, güvenilirlik, korozyon direnci ve yerinde iyi temizleme ve yerinde sterilize etme (CIP / SIP) özellikleri sunar. Böylece F & B ve ilaç endüstrilerinde çok popülerdirler.

Nasıl çalışır?Pistonlu pompa

pistonlu pompa

Yüksek basınçlı contanın pistonla karşılıklı olarak hareket ettiği bir tür pozitif yer değiştirme pompasıdır. Çok fazla uygulamada kullanılabilir ; boya, çikolata, pasta vb. aktarımında kullanılabilir.

Daha fazla bilgi için; Pistonlu Pompa.

Nasıl çalışır?

Mono Pompa

mono pump

Helezon, burgulu veya sonsuz vidalı pompa olarak da bilinirler. Motorundan aktarılan güç yardımıyla, sonsuz vida mantığında hareket eden metal bir burgunun akışkanı transfer etmesi esasına dayanır. Mono pompalarda özel yardımcı elemanlar (shaft, coupling rod, rotor, stator… ) bulunmaktadır.

Zorlu akışkan transferi denildiğinde ilk akla gelen pompa tiplerinden biri mono pompalardır. Özellikle yüksek viskoziteye sahip, katı partikül içeren akışkanların transferinde iyi sonuçlar sunmaktadırlar.

Semboller

pompa sembolleriStandart Sağlayan Kuruluşlar

Pompa standartları, pompa sistemlerinin tasarım ve işletimi için rehberlik ve fikir birliği sağlar. Bazı kurumlar, belirli endüstriler veya uygulamalar için bu standartları sağlar.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) / Hidrolik Enstitüsü (HI) – ANSI, farklı ürün türlerinde fikir birliği standartlarını toplayan, kar amacı gütmeyen özel bir kuruluştur. HI, pompa ürünlerinin tüm yönlerini tanımlayan ürün standartları oluşturur. Bununla birlikte, ANSI / HI standartları, üreticilerin ve alıcıların performansı geliştirmek için pompa tasarımı hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olur.


Amerikan Petrol Enstitüsü (API) – API, petrol ve doğal gaz endüstrisi için en büyük ABD ticaret birliğidir. Sistem verimliliğini ve maliyet etkinliğini artırmak, yasal gerekliliklere uymak ve güvenliği sağlamak için pompalara endüstriye özgü standartlar sağlarlar.


ASTM International – Eskiden Amerikan Test ve Malzemeler Derneği olarak bilinen ASTM, uluslararası gönüllü konsensüs standartlarının lider geliştiricisidir. Pompaların farklı sınıflandırmaları için bir dizi teknik standart ve şartname sağlarlar.

Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) – ISO, gönüllü uluslararası standartların en büyük geliştiricisidir. Çok çeşitli pompa ve bileşen tipleri için teknik özellikler ve standartlar sağlarlar.

Ayrıca bakınız ; Flowmetre

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.