Pistonlu Pompa

Pistonlu Pompa Nedir?

Pistonlu pompa , silindirik bir odadan sıvı taşımak için bir piston kullanan pozitif deplasmanlı pompalara denir. Ayrıca, yüksek pompa basınçları sağlayabildikleri ve hem viskoz hem de katı madde içeren sıvıları tutabildikleri için iyi servis pompalarıdır. Yüksek basınçlı pompalar veya yüksek viskoziteli pompalar olarak da adlandırılırlar.

 Avantajları

Dezavantajları

  • Geniş basınç aralığı – çok yüksek basınçlara ulaşabilir.
  • Yüksek işletme ve bakım maliyetleri.
  • Basınç, akış hızını etkilemeden kontrol edilebilir.
  • Tipik olarak ağır ve hantal
  • Basınç ve akış hızı değişikliklerinin performans üzerinde çok az etkisi vardır.
  • Tipik olarak sadece düşük akış hızlarını kullanır
  • Uygun valf tasarımıyla viskoz akışkanları, bulamaçları ve aşındırıcıları hareket ettirebilir.
  • Titreşimli akış

Pistonlu Pompa Çalışma Prensibi

Pistonlu pompa, pozitif yer değiştirme pompalarıdır, yani akışkanları hareket ettirmek için büzülmeleri ve genişleyen boşlukları kullanırlar. Spesifik olarak, dairesel (rotatif) bir hareket yerine, ileri geri hareket eden, boşluklara sahip olan pompalardır. Bu pompa kategorisi hakkında daha fazla bilgi için, IHS Engineering360’daki Pozitif Deplasmanlı Pompalar Seçim Kılavuzu sayfasını ziyaret edin.

Pistonlu Pompa
Tek hareketli pistonlu pompa. Image Credit: Animatedsoftware.com

Pistonlu pompalar, bir eksen boyunca bir ileri geri hareket yaratmak için bir mekanizma (tipik olarak dönel) kullanırlar, bu da daha sonra bir silindir veya çalışma silindirinde bulunan sıvıyı zorlamak için basınç oluşturur. Odadaki basınç, valfleri hem emme hem de boşaltma noktalarında çalıştırır.

Çift Hareketli Pistonlu Pompa – Image Credit: pistonpump.org

Tipleri

Pistonlu pompaların tasarımlarının birçok çeşidi vardır, ancak hepsi kapalı bir silindirde hareket eden en az bir piston kullanır. Özel tasarım tipleri eksenel ve radyal pistonlu pompaları içerir.

Eksenel Pistonlu Pompalar

Eksenel pompalar, bloğun merkez çizgisi (eksenel) ile aynı yönde hareket eden silindirik bir bloğa bağlanmış bir dizi piston içerir. Basınç ve akış kontrol devresinin çoğu, dahili olarak dahil edilebilir, güvenilir işletim ve ilgili hidrolik sistemin basit tasarımını sağlar.

eksenel pompa
Eksenel Pompa – Image Credit: Dynex Hydraulics

Radyal Pistonlu Pompa

Radyal pompalar, silindirik bir blok etrafında tekerlek gibi düzenlenmiş pistonlar içerir. Bir tahrik mili, pistonları iten veya saran, sıkıştırma ve genleşmeye neden olan bu silindirik bloğu döndürür. Piston gövdesi ve silindir bloğu merkez çizgileri arasındaki eksantriklik, piston vuruşunu belirler. Bu pompalar düşük bir gürültü seviyesine, en düşük hızlarda çok yüksek akışlara ve yüksek verimliliğe sahiptir.

radyal pompa
Radyal Pompa – Image Credit: HydrowattBazı Pistonlu Pompa Markaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.