Meteor

Meteor(Göktaşı) Nedir?

Meteor, Dünya’ya düşen güneş sisteminin bitleridir. Çoğu asteroitlerden geldiği gibi, az sayıda kişinin de özellikle Vesta’dan geldiğine inanmaktadır. Bir kaçı muhtemelen kuyrukluyıldızlardan geliyor. Az sayıda meteorun Lunar (23 ) ya da Mars (22) kökenli olduğu gösterilmiştir.

meteorALH84001 (solda) olarak bilinen Marslı meteorlardan birinin, Mars’taki erken yaşamın kanıtlarını gösterdiğine inanılmaktadır.

Her ne kadar meteorlar sadece sıkıcı kayaçlar gibi görünse de, laboratuvarlarımızda dikkatli bir şekilde analiz edebilmemiz açısından son derece önemlidir. Apollo ve Luna misyonları tarafından getirilen birkaç kiloluk kayalar dışında, meteorlar Dünya’nın ötesinde evrenin tek maddi delilidir.

Meteorların düşüşünün yaklaşık% 33’üne tanıklık ediliyor. 1740-1990 döneminde (Antarktika’da bulunan meteoritler hariç) bilinen tüm meteoritler (4660’ta toplamda 494625 kg ağırlığında) dahil edilmiştir.

en buyuk meteor
Hoba-Namibya’da Bulunan Dünyanın En Büyük Göktaşı

Çok fazla sayıda meteor, Dünya atmosferine her gün yüz tondan fazla malzeme katıyor. Ama neredeyse hepsi çok küçük, her biri sadece birkaç miligram. Sadece en büyük olanlar, göktaşı olmak için yüzeye ulaşır. En büyük bulunan göktaşı (Hoba, Namibya) 60 ton ağırlığındadır.

Ortalama meteor atmosfere 10 ila 70 km / sn hızla girer. Fakat en büyük ancak en büyükleri atmosferik sürtünme ile birkaç yüz km / saat hızla yavaşlar ve Dünya yüzeyine çarpar. Ancak birkaç yüz tondan daha büyük meteorlar çok yavaşlar. Ve sadece krater yaparlar.

Meteor – Meteorit -Meteorid Farkları Nelerdir?

meteor olusum

Kraterlere Örnekler

Küçük bir asteroit Dünya’ya çarptığında ne olduğuna dair iyi bir örnek Winslow, Arizona yakınlarındaki Barringer Crater (a.k.a. Meteor Crater). Yaklaşık 50.000 yıl önce, yaklaşık 30-50 metre çapında bir demir meteor tarafından oluşturuldu. Krater 1200 metre çapında ve 200 metre derinliğindedir. Dünyada yaklaşık 120 çarpma krateri tespit edildi.

meteor krateri
Barringer Krateri

Daha yeni bir çarpma, 1908’de Tunguska olarak bilinen batı Sibirya’nın uzak ve ıssız bir bölgesinde meydana geldi. Çarpma etkisi yaklaşık 60 metrelik bir çapa sahipti ve muhtemelen birçok gevşek parçadan oluşuyordu. Barringer Crater olayının aksine, Tunguska nesnesi yere çarpmadan önce tamamen dağıldı ve böylece hiçbir krater oluşmadı. Bununla birlikte, tüm ağaçlar 50 kilometre boyunca düzlendi. Patlamanın sesi Londra’da dahil dünyanın yarısından duyuldu.

Muhtemelen Dünya yörüngesini geçen 1 km’den daha büyük 1000 asteroit vardır. Bunlardan biri, Dünya’yı bir milyon yılda bir vurur. Daha büyük olanlar daha az sayılır ve etkileri daha az sıklıkta görülür, ancak bazen olur ve felaketle sonuçlanır.

peninsula krateri
Peninsula Krateri

Yeryüzüne isabet eden Hephaistos ya da SL9’un büyüklüğüne ilişkin bir kuyruklu yıldız ya da asteroidin etkisi, 65 milyon yıl önce dinozorların yok olmasından sorumluydu. Yucatan Yarımadası’ndaki  Chicxulub yakınlarındaki ormanın altına gömülmüş 180 km’lik bir krater bıraktı.

Gözlemlenen asteroid sayısına dayanan hesaplamalar, her milyon yılda Dünya üzerinde oluşacak yaklaşık 10 km veya daha fazla 3 krater beklememizi önermektedir. Bu jeolojik kayıt ile iyi bir uyum içinde. Chicxulub gibi daha büyük etkilerin sıklığını hesaplamak daha zordur, ancak 100 milyon yılda bir kez makul bir tahmin gibi görünmektedir.

Büyüklüklerine Göre Meteorların Etkileri

Çeşitli boyutlardaki kraterlerin sonuçları hakkında tahminler:

Impactor Diameter (meters)Yield (megatons)Interval (years)Consequences
< 50< 10< 1meteors in upper atmosphere most don’t reach surface
7510 – 1001000irons make craters like Meteor Crater; stones produce airbursts like Tunguska; land impacts destroy area size of city
160100 – 10005000irons,stones hit ground; comets produce airbursts; land impacts destroy area size of large urban area (New York, Tokyo)
3501000 – 10,00015,000land impacts destroy area size of small state; ocean impact produces mild tsunamis
70010,000 – 100,00063,000land impacts destroy area size of moderate state (Virginia); ocean impact makes big tsunamis
1700100,000 – 1,000,000250,000land impact raises dust with global implication; destroys area size of large state (California, France)

Datalar ‘The Impact Hazard’, by Morrison, Chapman and Slovic tarafından hazırlanan “Hazards due to Comets and Asteroids” adlı yayınlarından