İndüktör Nedir?

induktor

İndüktör, muhtemelen bir rezistansa benzer şekilde inşa edilen tüm elektronik bileşenlerin en basitidir – sarılmış olan basit bir tel uzunluğu. Ancak burada direnç, aradığımız özellik değil. Telin şekli nedeniyle ortaya çıkan bir şey – bir bobin – içinden bir akım geçtiğinde manyetik bir alan yaratır. Bu indüklenen manyetik alan bu bit teline bazı ilginç elektriksel özellikler, özellikle endüktansı verir – bu kısımlara isimlerini verir.

İndüktör ve Kondansatör Arasındaki Fark

Önceki makalede kapasitör hakkında çok şey öğrendik. Şimdi indüktörün temellerini bildiğinize göre, “İndüktör ve Kapasitör arasındaki fark nedir?”

İlk önce her şey önce bir voltaj potansiyeli uygulandığında her ikisi de enerji depolar, ancak bir Kondansatör bir Elektrik Alan şeklinde enerji depolar ve bir İndüktör, enerjiyi Manyetik bir alan şeklinde depolar. Tamam, ama performansını nasıl etkiliyor?

farklar

Bunu anlamak için çok derin bir kazmaya ihtiyacımız var, ancak şimdilik bir Kondansatörün bir devredeki voltajı dengelemeye çalıştığını, yani her bir bileşendeki potansiyel değişiklikten hoşlanmadığını ve dolayısıyla şarj edeceğini veya gerilimi artırmak için boşaltın. Öte yandan, bir İndüktör, bir devre içindeki akımdaki değişikliği sevmez, böylece akım, devreden geçen akımı eşitlemek için şarj veya deşarj olur.

Ayrıca bir İndüktörün boşaltma sırasındaki kutupsallığını değiştirdiğini unutmayın, böylece şarj sırasındaki potansiyel boşaltma sırasındaki potansiyelin karşısında olacaktır.

İndüktör Sembolleri

Diğer birçok elektronik bileşen gibi, bir indükleyicinin simgesi de aslında neye benzediğinin basitleştirilmiş bir resmidir:

semboller

Nasıl Çalışır?

Bir indüktör, daha önce belirtildiği gibi, sadece bir tel bobinidir.

Başka bir şeye girmeden önce, soruyu soralım, neden bir bobin?

Bildiğimiz gibi, herhangi bir akım taşıyan iletken aşağıdaki şekilde bir manyetik alan oluşturur:

induktor manyetik alan

Bununla birlikte, akımın değerini formüllere bağlarsanız, üretilen manyetik alanın minik olduğunu fark edersiniz – akımlar mega amp’lerin sırasına göre inanılmaz derecede yüksek olmadıkça neredeyse yok denecek kadar azdır.

Böylece, belirli bir kablo uzunluğunun yarattığı manyetik alanı arttırmak için onu bobin şeklinde sarıyoruz. Bu, manyetik alanı arttırır, bunun gibi:

manyetik induktor

Bu şekle solenoid de denir.

Bir indüktörün terminalleri boyunca bir voltaj uygulandığında, akım akışı bir manyetik alan yaratır. Bu manyetik alan, yine Lenz yasasına göre, karşı kutup indükleyicide indüklenmiş bir akım oluşturur. Akımlar birbirlerini iptal etmez – bunun yerine indüklenen akım, indüktör üzerindeki voltaj nedeniyle gelen akıma aktif olarak karşı çıkmaya çalışır. Bu savaşın genel sonucu, bir indüktörden geçen akımın hızlı bir şekilde değişemeyeceğidir – daima doğrusal bir eğimdir.

İndüktör Çeşitleri

Şimdi yukarıdaki denklemdeki µ’nin bazı ilginç çıkarımları var. İndüktörün içindeki manyetik alanın manipüle edilebileceğini öne sürer. Yukarıda bahsedildiği gibi, bazen bir solenoid tarafından oluşturulan manyetik alan bazen gereksinimlerin yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden hemen hemen her durumda bir çekirdek malzemenin etrafında oluşturulmuş indüktörler bulursunuz.

induktor cesitleri

Çekirdekler, manyetik alan oluşumunu destekleyen malzemelerdir. Genellikle demirden ve ferrit (bir demir oksidi olan) gibi bileşiklerinden yapılırlar. Çekirdek kullanarak olmayandan daha büyük bir manyetik alan elde edebilirsiniz.

 • Air Core Inductor
 • Iron Core Inductor
 • Ferrite Core Inductor
 • Iron Powder Inductor
 • Laminated Core Inductor
 • Bobbin based inductor
 • Toroidal Inductor
 • Multi-layer Ceramic Inductors
 • Film Inductor
 • Variable Inductor
 • Coupled Inductors

Nasıl Çalışır?

Akü ve ampulden oluşan temel bir devre düşünün. Bu bağlantı için sadece iki çıkış vardır. Biri, batarya bağlandığında ampul yanarken, diğeri bağlantı sonlandırıldığında ampul kapalı konumdadır. Devre aşağıda gösterilmiştir.

devre

Şimdi demir demiri etrafındaki bir tel bobini ve ampul boyunca verilen bobinin uçları ile aynı devreyi düşünün. Ayrıca aşağıdaki şemada gösterildiği gibi bir anahtar bağlayın.

induktor devre

Anahtar kapatıldığında, ampulün normal bir loş ışık olarak yanması yerine, parlaktan loş bir geçiş yapar. Anahtar açılır açılmaz, ampul çok parlaktan kapalıya geçiş yapar. Gördüğünüz gibi, bu daha önce açıklanan bağlantıdan çok farklı. Bu garip davranış indüktörden kaynaklanıyor. Anahtar kapatıldığında, akım aküden bobine akmaya başlar. Böylece bobin manyetik bir alan oluşturmaya başlar. Bu süre zarfında, bobin akım akışını engeller. Manyetik alan oluşturulduktan hemen sonra, telin içinden yalnızca normal akım akışı vardır. Bu yüzden ampul parlaktan kısık bir geçiş yapar. Anahtar açıldığında, bobinin etrafında kısa bir süre boyunca bobin çevresinde manyetik alan olacak ve bu da bobindeki akımı sabit tutacaktır. Alan öldüğü anda, akım da durur. Bu nedenle parlak ışıktan kapanmaya ani bir geçiş var.

Böylece indüktörlerin ana iki önemli notu;

İndüktörler, enerjiyi kullanılabilir manyetik alanında depolamak için kullanılır.
İçinden geçen akım miktarındaki herhangi bir değişikliğe karşı koyar.

Ayrıca bakınız ; Kondansatör.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.