Hibrit Araba

Hybrid-Car

Bir hibrit otomobil, birden fazla tahrik aracı kullanan bir araçtır. Bu, bir benzinli veya dizel motorunu bir elektrik motoruyla birleştirmek anlamına gelir.

Bir hibritin ana avantajları, benzer bir geleneksel benzin veya dizel motorlu araçtan daha az yakıt tüketmesi ve daha az CO2 salması gerektiğidir.Hibrit otomobil sahipleri ayrıca düşük vergi avantajları elde etmektedir.

hibrit araba

Hibrit araba çeşitleri

Hibrit otomobiller seri üretimde yirmi yıldan beri var: Japon üreticiler bu görevi üstlendi ve Honda Insight ile Toyota Prius 1990’ların sonlarında birbirleri ile aynı aylar içinde piyasaya sürüldü. Bu ilk öncüllerin ne kadar etkili olduğu kanıtlandı.

Paralel hibrit araba ne demektir?

Tam bir hibrit, kendi elektrik gücü ile benzin veya bir kombinasyonu altında sürüş yapabilen bir otomobildir.Araç çoğu zaman kısa mesafede elektrikli motor ile hareket eder ama daha çok birlikte çalışarak aracı hareket ettirme mantığına göre çalışmaktadır. Buna ‘paralel hibrit’ de denebilir.Tam veya paralel hibritlere örnek olarak ; Toyota Prius ve BMW 330e bulunmaktadır. Pilleri tipik olarak daha küçük kapasiteye sahiptir ve uzatılmış sıfır emisyonlu elektrik aralığı yerine günlük sürüşlerde karışık çalışma için optimize edilmiştir.

Mild hybrid araba ne demektir?

Mild bir hibrit otomobil, sadece elektrik gücü ile çalışamayan bir otomobildir. Güç aktarma organının elektrik kısmı yalnızca yardım olarak ve bazen de emisyonları azaltmanın bir yolu olarak kullanılır.

Bununla birlikte, motor dururken ve yavaşlama sırasında tasarruf sağlaması için dizayn edilmiştir. Suzuki Swift 1.0 Boosterjet SHVS buna bir örnektir. Asla tek başına elektrikle çalışamaz ve tekerlekleri asla bir e-motor tarafından döndürülmez, ancak aktarma organları tüketimi azaltmak için elektrikle çalışan yakıt tasarrufu teknolojisini kullanır. Mild hibrit, sık sık bir stop-start sistemi ile kullanılır ve bu da yanma motorunu yakıttan tasarruf etmek için ışıklarda durdurur.

hibrit araba cesitleri

Plug-in hybrid car (PHEV) ne demektir?

Plug-in hybrid elektrikli araçlar (PHEV) çeşitli yakıt seçenekleri sunar. PHEV’ler hem içten yanmalı bir motora hem de elektrik motoruna sahiptir. Bu araçlar alternatif bir yakıtla veya benzin gibi geleneksel bir yakıtla ve bir elektrik prizine veya şarj istasyonuna takarak elektrikle doldurulmuş bir pil ile çalıştırılır.

Bir PHEV’in aküsünde depolayabileceği elektrik miktarı, tipik sürüş koşullarında aracın petrol tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

hybrid araba

REX hybrid araba ne demektir?

REX, Range-Extender elektrikli araç anlamına gelir. Yani içten yanmalı motor, tekerlekleri sürmek yerine, sadece bir EV’nin aküsünü şarj etmek için bir jeneratör olarak kullanılır. BMW i3 REX, Vauxhall Ampera ve Chevrolet Volt bu türün güzel örnekleri. Bu araçlara bazen seri hibrit de denir. (elektrik motoru daima tekerlekleri tahrik ettiği için adlandırılır)

En iyi hibrit arabalar için bakınız ; Hybrid Otomobil MarkalarıEğer talep ederseniz yeni yazılar ile sorularınıza ve merak ettiklerinize yönelik yeni sayfalar paylaşabilirim. Bunun yorum bırakmanız yeterlidir.