Gece Gündüz Nasıl Oluşur?

Gece Gündüz Oluşumu

İnsanların çoğu için, gün doğumu, gün batımı, gece gündüz döngüsü (günlük hayat döngüsü) yaşamın basit gerçekleridir. Her geçen yıl yaşanan mevsimsel değişikliklerin bir sonucu olarak, gün ve gece süresi değişebilir ve daha uzun ya da daha kısa olabilir. Ancak dünyanın bazı bölgelerinde (yani kutuplar) Güneş yılın belirli zamanlarında hiç görünmez. Ayrıca, tek bir gecenin günlerce süreceği mevsimsel dönemler de vardır.

gece gündüz

Doğal olarak, bu belirli sorulara yol açar. Yani, gündüz ve gece döngüsünün nedenleri ve neden gezegendeki her yer de aynı sürelerde gerçekleşmiyor. Diğer birçok mevsimsel deneyimde olduğu gibi, cevabın iki gerçekle ilgisi vardır: Bir, Dünya, Güneş’in yörüngesinde olduğu gibi kendi ekseni üzerinde döner. Ve iki, dünyanın ekseninin eğilmiş olması gerçeği.

Dünyanın Dönüşü

Dünyanın dönüşü batıdan doğuya doğru gerçekleşiyor, bu yüzden Güneş her zaman doğu ufuğunda yükseliyor ve batıdan batıyor gibi görünüyor. Dünyayı yukarıdan görebildiysek, kuzey kutup bölgesine baktığımızda, gezegen saat yönünün tersine dönüyormuş gibi görünecekti. Ancak, güney kutup bölgesinden bakıldığında, saat yönünde dönüyor gibi görünüyor.

gece gündüz egiklik

Dünya 24 saatte kendi etrafında döner. Dahası, merkezi ekseni iki yıldızla hizalıdır. Kuzey ekseni Polaris’e doğru işaret ediyor, bu yüzden Kuzey Yıldızı olarak adlandırılıyor ve güney ekseni Sigma Octantis’e(Güneyin Kutup Yıldızı olarakta bilinir) işaret ediyor.

Eksenel Eğim

Daha önce de belirtildiği gibi, Dünya’nın eksenel eğiminden (veya eğiklik) dolayı, gece ve gündüz eşit olarak bölünmemektedir. Eğer Dünya’nın ekseni Güneş’in etrafındaki yörüngesel düzlemine dik olsaydı, Dünya’daki tüm yerler yıl boyunca her gün eşit miktarda gündüz ve gece (yani sırasıyla 12 saat ve gece) yaşayacak ve mevsimsel değişkenlik olmayacaktır.

Bunun yerine, yılın herhangi bir zamanında, bir yarımküre, Güneş’e doğru biraz daha fazla eğilir diğeri ise uzaklaşır. Bu süre zarfında bir yarı küre(Güneşe doğru eğik olan) daha sıcak havalarda ve daha uzun günlerde yaşarken, diğeri daha soğuk ve daha uzun geceler yaşayacaktır.

Gündüz ve gece döngüsü ile ilgili bir başka ilginç şey, zamanla yavaşlaşıyor olmasıdır. Bu, Ay’ın Dünya’nın rotasyonu üzerindeki gelgit etkilerinden kaynaklanır, bu da günlerin daha uzun sürmesine neden olur (ancak sadece marjinal olarak). Dünyadaki atomik saatlere göre, modern gün, bir asır öncesine göre yaklaşık 1,7 milisaniye daha uzundur.

gece gündüz gorunum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.