Fieldbus Nedir?

fieldbus logo

Fieldbus basittir. Bu makalede, proses kontrolünde kullanılan iki temel fieldbus’a bağlı kalacağız: PROFIBUS PA ve FOUNDATION fieldbus ™ H1. Fieldbus’ın nasıl çalıştığını ele alacağız, enstrümanların nasıl bağlanacağını göstereceğiz. Çoğu durumda tüm reklamların iddia ettiği gibi 32 enstrümanı neden tek bir segmente bağlayamayacağınızı açıklayacağız.

Profibus Nedir?

Fieldbus nasıl çalışır?

Analog kontrol sistemlerinde, cihazlar, uzak damıtma sütunundan, tanktan veya işlem ünitesinden kontrol odasına kadar ilerleyen bir 4-20mA çıkış sinyali üretir. Benzer şekilde, 4-20mA kontrol sinyalleri kontrol sisteminden valf aktüatörlerine, pompalara ve diğer kontrol cihazlarına gider. Yüzlerce, bazen binlerce kablo, kablo kanallarından, sonlandırma raflarından, dolaplardan, muhafazalardan ve kanaldan geçer.

Bağlantılar

Fieldbus, tek tek kabloları çalıştırmak yerine, birden fazla enstrümanın “ana hat” veya “segment” adı verilen tek bir kablo kullanmasına izin verir. Her cihaz kabloya bir “drop” olarak bağlanır. Elbette cihazların segmente bağlanmak için bir fieldbus arabirimi ve iletişimi sağlamak için çalışan bir tür yazılım olması gerekir.

fieldbus ornek

Bir fieldbus gövdesi veya segmenti (FOUNDATION fieldbus H1 veya PROFIBUS PA) 32 adede kadar fieldbus cihazını (sıcaklık, akış, seviye ve basınç vericileri, akıllı vanalar, aktüatörler) bağlayan hem dijital sinyal hem de DC gücü taşıyan tek bir bükümlü çift teldir. DCS veya benzeri bir kontrol sistemine bağlayın. Çoğu cihaz, 10 ila 20mA gerektiren iki telli veriyolu güç ünitelerine sahiptir. Ancak tipik olarak bir cihazın özellikle yüksek akım çekişine sahip olduğu 4 telli fieldbus cihazlarına sahip olmak da mümkündür.

Veriyolunun gerektirdiği DC gücü, normalde bir yüksek frekans iletişim sinyalinin DC voltaj regülatörleri tarafından kısa devre yapmasını önleyen bir fieldbus güç kaynağı veya “güç düzenleyici” ile sağlanır. Tipik güç düzenleyiciler, veriyolunda 350 ila 500mA kullanılabilir hale getirir ve genellikle bölümler arası çapraz konuşmayı önlemek için izolasyon içerir. PA için, “segment coupler” genellikle güç koşullandırma bileşenini içerir. FF segmentlerinde, güç düzenleyiciler H1 arayüz kartından ayrıdır ve genel güvenilirliği artırmak için genellikle yedek çiftler halinde takılır.

fieldbus

Bir fieldbus segmentine kaç cihazın sığabileceğini hesaplarken, bir kullanıcı her cihazın maksimum akım gereksinimini, segmentin uzunluğunu ve diğer faktörleri dikkate almalıdır. Hesaplama, toplam segment akımından gelen tüm voltaj düşüşleri dikkate alındıktan sonra, segmentin en uzak ucunda en az 9V verilebildiğini göstermek amacıyla basit bir Ohm yasası kullanılır. Örneğin, 20mA’da 16 cihaz sürmek için 320mA gerekir, bu nedenle segment 25V güç koşullu 18AWG kablosuna (50 Ohm / km / döngü) dayanıyorsa, sonunda 9V garanti etmek için maksimum kablo uzunluğu 1000m’dir. Birçok kullanıcının beklenmedik akım yüklerine izin vermek ve gelecekte ek cihazlar eklemek için 9V minimum çalışma voltajının üstünde bir güvenlik payı belirlediğini unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.