Diyaframlı Pompa

diyaframli pompa

Diyaframlı pompa; gazları, sıvıları veyagaz-sıvı karışımlarını pistonlu bir diyafram üzerinden hareket ettiren pozitifyer değiştirme pompasıdır. Son derece güvenilirdir, çünkü birbirlerine sürtünen iç parçaları içermezler. Aynı zamanda, pompalama kafasında sızdırmazlık veya yağlama yağları içermezler, böylece yağ buharı sızıntısı veya temas edilen ortamın kirlenmesi ihtimali yoktur.

Diyaframlı Pompa
Diyaframlı Pompa
Avantajları Dezavantajları
Contasız ve yağsız                                Agresif kimyasallara karşı düşük 
dayanım
6 metreye kadar basabilme Fazla enerji sarfiyatı
Birçok viskoz sıvı ile çalışabilme Valf ve dampener gibi birçok ara
element gerekli
Kısa süreliğine kuru çalışabilmeYüksek maliyetli ve uzun süren
bakım çalışmaları

Pompa ihtiyaç ve sorularınız için aşağıdaki mail adresinden iletişime geçebilirsiniz;

[email protected]

Pompa Parçaları

Basit diyaframlı pompalar ; bir diyafram, yerdeğiştirme odası, iki valf ve bir tahrik mekanizmasından oluşur. Diyafram, pompalanan ortamla uyumlu esnek bir malzemeden yapılmıştır. Deplasman haznesinin tarafı ile ekli bir flanş arasında kapatılmıştır. Bölmenin hacmi, diyaframın yer değiştirebileceğinden biraz daha büyüktür. Valfler tipik olarak, diyaframla aynı malzemeden yapılmış yaylı küresel vanalar veya delikli valflerdir. Sıvının haznenin içine ve dışına itilmesi işlevini görürler.Sürüş mekanizması, diyaframı esneten yapıdır. Aşağıdaki şemada tahrik mekanizması bir solenoid tarafından aktive edilen yaydır.

Solenoid Diyaframlı Pompa Parçaları
Solenoid Diyaframlı Pompa Parçaları

Pompanın Çalışması

Diyaframlı pompalar, diyaframın yer değiştirme haznesinden dışarı çekilmesiyle çalışır. Diyafram hareket ettiğinde, pompa haznesinin hacmi artar böylece bölmedeki basıncın azalmasına ve sıvının çekilmesine neden olur. İçeri doğru çekme, hacmin azalmasına ve basıncın artmasına sebep olur böylece sıvı dışarı çıkar. Bu operasyon, insanın nefes alması kavramına çok benzer.

Diyaframlı Pompa Çalışma Prensibi
Diyaframlı Pompa Çalışma PrensibiAyrıca ; Pompa Çeşitleri

Diyaframlı Pompa Tipleri

Diyaframlı pompalar tahrik mekanizmalarına ve tek veya çift etkili olup olmadıklarına göre sınıflandırılabilir.

Tahrik Mekanizmalarına Göre

Diyaframlı pompalardaki diyafram, bir dizi farklı mekanizma ile tahrik edilebilir.Mekanik – Bu pompalar, doğrudan diyaframa bağlı basit ve sağlam bir pistonlu mekanik bağlantı kullanılarak çalıştırılır. Tipik olarak motor rotasyonunu diyaframa bağlanan bağlantının (yay, piston) karşılıklı hareketine dönüştüren bir krank veya dişli mekanizmasıdır.Debi strok uzunluğunu veya pompa hızını değiştirerek ayarlanır. Bu pompalar, piston pompalarına benzer özelliklere sahiptir.

Hidrolik – Bu pompalar diyaframın karşıt tarafında bir ara hidrolik sıvıya kuvvet uygular. Sıvı, diyaframı esnetmek için bir piston tarafından basınçlandırılır. Bunlar mekanik pompalara benzer şekilde çalışır, ancak hidrolik sıvı mekanik bir bağlantı yerine diyaframa temas eder. Akış, pompa hızını veya içerilen hidrolik sıvının miktarını ayarlayarak değişir.

Solenoid – Bu pompalar, bir solenoit mıknatısını kontrol eden bir elektrik motoruna sahiptir. Aktif hale getirildiğinde, solenoid diyafram üzerindeki bir ferro manyetik metal parça ile etkileşime girerek, bükülmesine neden olan manyetik bir kuvvet yaratır. Akış, pompa hızını değiştirerek ayarlanır.Hava – Bu pompalar, alternatif olarak iki ayrı diyaframı tahrik etmek için basınçlı hava kullanan çift etkili (çift diyaframlı) pompalardır. Hava akışı, bir mekik valfi aracılığıyla diyaframlar arasında değişmektedir. Pompaya verilen hava basıncını ayarlayarak akış değiştirilir.

Tek veya Çift Etkili

Bir diyafram pompasının hareketi, pompanın içerdiği diyafram ve vana setinin sayısına bağlıdır.

Tek etkili pompalar bir diyafram ve bir vana seti içerir ve mekanik tahrik pompalarının karakteristiğidir.

Çift diyaframlı pompalar olarak da bilinen çift etkili pompalar, iki diyafram ve iki takım vana içerir. Hava ile çalışan diyafram pompaları karakteristik olarak çift etkilidir.

Diyaframlı Pompaların Dizaynı

Bazı üreticiler pompaları müşterinin uygulamasının özel ihtiyaçlarına göre tasarlar. Bu durumlarda, alıcının pompa tasarımının performansı nasıl etkilediğini anlaması özellikle önemlidir.

Vuruş(Strok)

Pompa strok uzunluğu, pompanın kapasitesini ve basınç değerlerini tanımlayan temel faktördür. Daha yüksek sapma (daha uzun vuruş), daha yüksek akış hızları ve her vuruş için daha yüksek basınç / emme üretir.

Diyafram

Diyafram, bir diyafram pompasının performansının ana belirleyicisidir ve istenen pompa darbesiyle eşleşecek şekilde boyutlandırılmalıdır. Üç farklı özellik diyaframın tasarımını tanımlar.

Diyaframlar
Diyaframlar

Durometer – Diyafram elastomerin sertliğini ölçer. Daha yüksek durometre, daha yüksek basınç ve akış oluşturabilen daha sert bir diyafram anlamına gelir. Düşük durometre diyafram ürünü, daha düşük basınçlar için derecelendirilmiştir ve çalışmak için daha az enerji gerektirir.

Şekil – Pompanın akış ve basınç seviyesini belirler. Şekiller düz, yuvarlatılmış ve yapılandırılmış türleri içerir.

  • Düz -Ucuz ve odalar arasında yeterli vakum ayrımı sağlayabilir, ancak sınırlı inme/ofset uzunluğu ve daha düşük enerji verimliliği vardır. Aynı zamanda, strok için ayarlandığı gibi deforme olma eğiliminde olduğundan daha düşük bir ömre sahiptir.
  • Yuvarlatılmış – Gerekli strok uzunluğunu hesaba katacak şekilde biçimlendirilmiş, sabit etkili bir basınç alanı ile tekrarlanabilir bir yer değiştirme sağlar. Düz tipten daha uzun bir ömre sahiptir ve daha az direnç (daha yüksek verim) sağlar, ancak daha pahalıdır.
  • Yapılandırılmış – Özel bir yükü karşılamak için yivli bir alt katmanı içeren patentli diyafram tasarımı. Küçük boyuttaki diğer tiplerden daha yüksek mukavemet, iyi kapasite ve daha yüksek verimlilik sağlar.

Diyaframlı Pompa Diyafram Şekilleri
Diyafram Şekilleri

Malzemeler – Diyaframın esnek malzemesi. Endüstri standardı EPDM kauçuktur (etilen propilen dien monomeri). Diğer malzemeler arasında PTFE (politetrafloroetilen), kauçuk ve diğer plastikler ve elastomerler bulunur. Malzeme diyafram ömrünü, sertliğini (durometre) ve kimyasal veya çevresel korozyona karşı direnci etkiler.Diyaframlı Pompa Sistemi

İlgili valflerin ve pompayı çalıştıran motorun tasarımı da dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Valfler – Parametreler; şekil, malzeme(pompalanan akışkan ile uyumlu) ve durometre (akış ve gürültü seviyesini etkiler) gibi maddeleri içerir.

Valfler Diyaframlı Pompa
Valfler

Motor – Motor, pompanın enerji gereksinimleriyle uyumlu olmalıdır. Pompanın ihtiyaçlarının karşılanmasına ek olarak, motorun devir sayısı ve torku; pompanın durma basıncını, enerji verimliliğini ve gürültü seviyesini etkiler.

Detaylı bilgiler için ; https://www.globalspec.com/

Bazı Diyaframlı Pompa Markaları

Graco Pumps Diyaframlı Pompa
Aro Diyaframlı Pompa
Flux Diyaframlı Pompa
Ebara Diyaframlı Pompa
Wilden
Lowara
Flojet
Jabsco Diyaframlı Pompa
Flygt Diyaframlı Pompa
Grundfos Diyaframlı Pompa
Versa MAtic
Dellmeco
GemmeCotti Mag Drive Pumps
Enviroflex
NOV Mono
Blagdon Pump
Prominent
Milton Roy Dosing Pump
Yamada
Jet Industries

Ayrıca diğer marka modeller için ; https://www.directindustry.com/industrial-manufacturer/diaphragm-pump-61315.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.