Dalgıç Pompa

dalgic pompa

Dalgıç Pompa Nasıl Çalışır?

İçme veya sulama için bir kuyu kullanıyorsanız, muhtemelen bir dalgıç pompa kullanmış olursunuz. Dalgıç pompa, tamamen daldırılmış halde çalışmak üzere tasarlanmış bir tür santrifüj pompadır. Ayrıca alt pompalar veya elektrikli dalgıç pompalar (ESP) olarak da adlandırılır.Dalgıç pompa, mevcut kaynaklar yetersiz olduğunda ve yeraltı sularının çıkarılması gerektiğinde en büyük yardımcınızdır. İçme ve kullanma suları tedarikinde rakipsiz, sorunsuz ve ekonomiktir. Sağlam ve uzun ömürlüdür. Özellikle turizm mevsiminde, suya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan turistik tesislerde, şehir merkezinin yetersiz olduğu durumlarda su sorununun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Binalarda ve araba yıkama istasyonlarında kuyu suyu kullanımı için en uygun çözümdür. Bahçe ve tarım alanlarının sulanmasında çiftçi ve üreticinin en büyük dostudur. Su sorunu ve kuraklığın üstesinden gelir ve toprağa hayat, ürüne bolluk getirir.Çeşitli uygulamalar için çok çeşitli dalgıç pompaları mevcuttur. Pompa tipine bakılmaksızın, hepsinin paylaştığı bazı özellikler vardır. Çalıştırmak için, pompalanan ortamda tamamen daldırılmalı ve pompa motoru tamamen kapatılmalıdır.

Dalgıç Pompa Çeşitleri

Dalgıç pompalar, 1920’lerde petrol endüstrisinde ilk kez kullanılan kuyu pompalarının bir çeşididir. Silindirik bir şekildedirler, böylece bir kuyudan kolayca aşağı indirilebilirler ve genellikle 3 ”- 4” çapındadırlar. Diğer tip pompaların derinlik sınırlamalarına kıyasla, dalgıç kuyu pompaları 400 feet derinliğe kadar çalışabilir. İki tip içme suyu pompası vardır; sığ-kuyu ve derin kuyu pompaları.

Susuzlaştırma pompaları inşaat, madencilik ve karter uygulamalarında durgun suyu temizlemek için kullanılır. Susuzlaştırma pompaları, hafif sulu maddeler veya su için tasarlanmıştır.

Kum, çamur ve bulamaç pompaları, büyük, lifli veya aşındırıcı katıların çıkarılması için zorlu uygulamalar için tasarlanmış ağır hizmet pompalarıdır.

Katı madde pompaları, çamur, ham kanalizasyon, viskoz sıvılar, ağaç yongaları, atık su ve diğer katı maddeler gibi malzemelerin taşınması için tasarlanmıştır. Shredder pompaları aynı zamanda kesici pompalar olarak da adlandırılır, pompalamadan önce malzemeyi keser.Petrol kuyularında kullanılmak üzere dalgıç pompalar genellikle elektrikle çalışan elektrikli dalgıç pompalardır. ESP’ler, üç fazlı bir asenkron motor ve sızdırmaz bölme bölümü bulunan çok kademeli santrifüj pompalardır. Ayrıca, bir güç kablosuyla pompaya elektrik sağlayan bir güç kontrol sistemine sahiptir.

dalgic pompa cesitleri

Pompanın Çalışma Prensibi

Dalgıç pompalarda; sızdırmaz motor, pompa gövdesinde bulunan bir pervaneyi döndürür. Pompa, pompalamak için büyük olan her şeyi filtreleyen bir giriş ekranı içerebilir. Pervane dönerken, basınç medyayı pompa girişine iter ve çark sıvıyı hızlandırır ve tahliye hattına zorlar. Dalgıç pompaların, havada çalışacak şekilde tasarlanmadıkları sürece tamamen su altında kalmaları önemlidir. Pompa suya daldırıldığında, pompanın doldurulması ihtiyacını ortadan kaldırır ve kavitasyonu önler.

Dalgıç pompalar, kuyu uygulamalarında da kullanılan jet pompaları ile karıştırılmamalıdır. Jet pompaları, deşarj çıkışına bağlı santrifüj pompalardır. Bernoulli’nin prensibine dayanarak, basıncı düşürmek ve emme sağlamak için daralmayı kullanmak suretiyle çalışırlar. Pompa hazırlandıktan sonra standart bir santrifüj pompasından bir itme sıvısı pompalanır ve bir enjektöre girer. İticinin yakınlaşan bölümünün boğazında, basınçlı sıvı yüksek hızda dışarı atılır. Bu, boğazda düşük basınç (vakum) oluşturur ve hedef sıvıyı (kuyu veya başka bir kaynaktan) nozüle çeker.

Dalgıç pompalar 25 feet ila 400 feet derinliğindeki kuyular için kullanılmalıdır. Sığ kuyu pompaları, 25 feet veya daha küçük kuyular için kullanılmalı. Derin kuyu pompaları, 25 feet ile 110 feet arasındaki derinlikler için kullanılabilir.

Bir dalgıç pompanın en büyük avantajı, hiçbir zaman astarlanmasının gerekmemesidir, çünkü sıvıya daldırılmıştır. Dalgıç pompalar çok verimlidir. Çünkü pompaya çok fazla miktarda su akıtmak gerekmemektedir. Su basıncı suyu dalgıç pompaya iter, böylece pompa çok fazla enerji harcamak zorunda kalmaz.

Dalgıç Pompa Markaları ;

 • ALARKO
 • POMPES JAPY
 • CALPEDA POMPES
 • CIMM SPA
 • SÖNDGERATH PUMPEN GMBH
 • SPANDAU PUMPEN
 • COMET-PUMPEN
 • MAXISU PUMP
 • EKIZLER SUBMERSIBLE PUMPS
 • ELMAKSAN
 • TESLA Srl

Ayrıca diğer pompa çeşitleri için ; Pompa Çeşitleri